Державна промова Клінтона 19 січня 1999 року

Оригінал промови англійською ознаходиться за адресою http://www.cnn.com/ALLPOLITICS/stories/1999/01/19/sotu.transcript/

Президент Клінтон: Пане Спікер, пане Віце-президент, члени Конгресу, почесні гості та співвітчизники.

Сьогодні я маю за честь звітувати перед вами про державний стан.

Дозвольте мені почати з привітання нового спікера Палати та подякувати йому особисто за запрошення двох особливо почесних гостей, які сидять поруч з пані Херсет в галереї. Лин Гібсон та Вей Лінг Честнат - вдови двох сміливих офіцерів поліції Capitol Hill, які віддали свої життя, щоб захистити дім свободи.

Пане спікеру, присягаючи, ви звернулися з проханням до всіх нас працювати разом в дусі толерантності та двопартійності. Пане спікеру, робімо саме так.

Сьогодні я стою перед вами, щоб звітувати про те, що Америка провела найбільшу економічну експансію за часи миру в нашій історії - близько 18 мільйонів нових робочих місць, підвищення заробітної платні вдвічі більше рівня інфляції, найбільші домогосподарствами в історії, найменші списки звернення за соціальною допомогою (welfare) за 30 років - та найнижчі рівні безробіття з 1957 року в мирний час.

Вперше протягом трьох десятиліть бюджет є збалансованим. З дефіциту в 290 мільярдів доларів 1992 року минулого року ми отримали позитивне сальдо 70 мільярдів доларів. Зараз ми на шляху до отримання бюджетних надлишків на 25 наступних років.

Завдяки вашому сміливому керівництву у нас найнижчий рівень злочинності та найчистіше навколишнє середовище за чверть століття.

Америка є впливовою миротворчою силою від Північної Ірландії до Боснії та Середнього Сходу.

Завдяки вмілому керівництву Віце-президента Гора ми маємо уряд інформаційної доби, повторюю, уряд, який є прогресивним інструментом загального блага, що бере початок в наших найдавніших цінностях рівних можливостей, відповідальності та громади (спільноти - community), грунтується на фінансовій (фіскальній) відповідальності й спрямований на те, щоб забезпечити наших людей необхідними засобами для гідного життя в 21 столітті, - уряд 21 століття для Америки 21 століття.

Шановні співвітчизники, я стою перед вами, щоб засвідчити, що наша країна є сильною. Зараз Америка переживає підйом. Перспектива нашого майбутнього безмежна. Але ми не зможемо зрозуміти перспективи, якщо ми дозволимо монотонному звукові нашого процвітання вселити в нас самовдоволення. Від того, як ми працюватимемо як нація сьогодні залежить, як ми житимемо як нація в 21 столітті.

Отже, з бюджетними надлишками, що зростають, наша економіка розвивається, наша довіра зростає, і саме зараз час для нашого покоління зустрітися з нашою історичною відповідальністю перед 21століттям.

Наша фіскальна політика дає нам неперевершену можливість спрямувати наші зусилля на істотно нову проблему: старіння Америки.

З кількістю американців похилого віку, яка подвоїться до 2030 року, дитячий бум перетвориться на "бум старих людей". Тобто насамперед ми повинні зберегти соціальне забезпечення й в 21 столітті. (Оплески.)

На початку цього століття бути старим означало бути бідним. Коли Президент Рузвельт створив систему соціального захисту, тисячі висловлювали йому свої подяки за відміну того, що одна жінка назвала "абсолютним терором бідної, безпорадної старості". Навіть сьогодні без системи соціального захисту половина нашого літнього населення опинилася б за межею бідності.

Сьогодні система соціального захисту досить сильна. Але вже до 2013 року податків по безробіттю не вистачатиме, щоб покрити місячні виплати. А до 2032 року трастові фонди буде вичерпано, і система соціального захисту буде неспроможна виплачувати повне страхування, яке обіцяли літнім американцям.

Скорочення страхових витрат, збільшення податків по безробіттю або виснаження ресурсів системи соціального захисту в ім'я її збереження не є найкращим способом гарантії цієї системи.

Натомість я пропоную прийняти історичне рішення інвестувати прибутки бюджету, щоб зберегти систему соціального захисту.

Власне я вношу пропозицію, згідно з якою ми виділяємо 60 відсотків бюджетного надлишку для системи соціального захисту на наступні 15 років, інвестуючи невелику частину в приватний сектор, де вона буде такою ж, як і приватна або державна урядова допомога. Це забезпечить повернення вищого прибутку та дасть змогу існувати системі соціального захисту ще 55 років.

Але ми повинні прагнути більшого. Нам слід уможливити існування системи соціального захисту на наступні 75 років. Ми повинні знизити рівень бідності літніх жінок, ймовірність яких бути бідними вдвічі більша, ніж у інших громадян похилого віку - і ми повинні скасувати обмеження отримання соціальної допомоги літніми людьми.

Ці зміни вимагатимуть прийняття складних, але абсолютно досяжних рішень щодо розподілу надлишку. Вони мають бути зроблені на двопартійній основі. І їх потрібно зробити цього року. Отже, дозвольте мені звернутися до вас сьогодні, простягаючи свою руку всім вам в двох палатах та обох партіях, закликаючи до об'єднання, щоб сказати американському народові: ми збережемо соціальний захист.

Минулого року ми мудро резервували всі надлишки доти, доки не знали, скільки потрібно для збереження соціального захисту. І знову я наголошую на тому, що нам не слід витрачати з них ні копійки, доки соціальний захист не буде збережено. Це перш за все.

По-друге, зберігши соціальний захист, ми повинні виконати наші зобов'язання щодо збереження та покращання медичного обслуговування. На цей час ми вже продовжили строк існування трастового фонду медичного обслуговування до 10 років - але нам слід подовжити цей термін, принаймні ще на десятиліття. Сьогодні я пропоную використовувати один з кожних шести доларів протягом наступних 15 років для гарантії функціонування до 2020 року.

Але знову, наші цілі мають бути вищими. Ми повинні прагнути працювати двопартійним шляхом та зважати на нові ідеї, включаючи останню доповідь двопартійної комісії з медичного обслуговування. Якщо ми працюватимемо разом, ми зможемо зберегти медичне обслуговування на наступні два десятиліття, і задовольнити зростаючу потребу літніх людей - зробити доступними ліки за рецептом.

По-третє, ми повинні допомагати всім американцям з їхнього першого робочого дня заощаджувати, інвестувати, створювати багатства. З самого початку американці підтримували соціальний захист приватними внесками та заощадженнями. Навіть сьогодні мільйони людей йдуть на пенсію, маючи на життя менше, ніж пропонує соціальний захист. Американці, живучи довше, ніж будь-коли, повинні заощаджувати більше.

Таким чином, щодо збереження соціального захисту та медичного обслуговування, я пропоную нову ініціативу пенсійного забезпечення в 21 столітті. Пропоную використовувати трохи більше 11 відсоткового надлишку для введення рахунків універсальних заощаджень - рахунків США - щоб забезпечити усіх американців засобами для заощадження. І цими новими рахунками американці можуть інвестувати за своїм вибором та отримувати кошти, відповідні частині їх заощаджень, з додатковою допомогою тим, хто найменш здатний заощаджувати.

Рахунки США допомагатимуть усім американцям мати частку в національному багатстві та мати більш безпечний вихід на пенсію.

Прошу вас підтримати цю пропозицію.

По-четверте, ми повинні робити інвестиції в довгострокове піклування. Я пропоную - податкові кредити в 1000 доларів для літніх, нездорових й інвалідів та їх сімей, що піклуються про них. Довгострокове піклування стане все більшим і більшим викликом старінню Америки -- і ми повинні зробити якомога більше для того, щоб допомогти нашим сім'ям подолати це.

Я народився в 1946 році, в перший рік дитячого буму. Можу зазначити, що одним з найбільших занепокоєнь нашого покоління є наше абсолютне прагнення не дозволити зростаючій кількості літніх людей стати нестерпним тягарем для наших дітей та їх здатності виховувати наших онуків. Наші економічні успіхи та фіскальна політика дають нам можливість зняти цей тягар з їхніх плечей, і нам слід це зробити.

Збереження соціального захисту та медичного обслуговування, створення рахунків США -- ось правильний спосіб використання надлишку. Якщо ми так вчинимо - у нас будуть ресурси, щоб задовольнити критичні потреби освіти та оборони. Хочу зазначити, що пропозиція фіскально об­рунтована. Послухайте: якщо ми виділяємо 60 відсотків надлишку на соціальний захист та 16 відсотків на медичне обслуговування, понад 15 наступних років заощадження досягне найнижчого рівня відкритого боргу з часів 1 світової війни 1917 року.

Отже, з цими чотирма заходами - збереження соціального захисту, зміцнення медичного обслуговування, встановлення рахунків США, підтримка довгострокового піклування -- ми можемо виконати нашу історичну відповідальність покоління забезпечити реальну безпеку для літніх людей 21 століття.

Зараз, більше ніж в будь-який час нашої історії, є багато людей з різним походженням. Їхня освіта повинна давати знання та плекати творчий підхід, що дозволить нашій нації процвітати в новій економіці. Сьогодні ми можемо стверджувати те, чого ми не могли стверджувати 6 років тому: податковими кредитами та більш доступними студентськими позиками, більшою кількістю робочо-навчальних ­рантів та Pell-­рантів, IRAs освітою та новою HOPE стипендією зі скороченням податків, яку більше ніж 5 мільйонів американців отримають цього року, ми відчинили двері коледжу всім американцям.

Дякую.

Завдяки нашій підтримці майже кожний штат встановив вищі академічні стандарти для державних шкіл та було розроблено добровільний національний тест для визначення прогресу наших студентів. Завдяки знижкам, сума яких перевищує 1 мільярд доларів, нам майже вдалося приєднати кожний клас та бібліотеку до Інтернету.

Минулої осені ви підтримали нашу пропозицію найняти 100,000 нових вчителів для зменшення кількості учнів в початкових класах. Зараз я закликаю вас до завершення цієї справи.

Ви знаєте, що наші діти покращують свої результати. SAT-оцінки вищі. Оцінки з математики підвищилися майже в усіх класах. Але існує проблема: в той час, як учні четвертого класу випереджають своїх однолітків з математики та науки, учні восьмого класу знаходяться десь посередині, але учні 12-ого мають найнижчі показники.

Ми повинні виправитися. Зараз щороку національний уряд інвестує більше, ніж 15 мільярдів доларів в державні школи. Я думаю, що ми повинні змінити спосіб інвестування грошей, підтримуючи те, що спрацьовує та припинити підтримувати те, що не спрацьовує.

Передовсім наприкінці цього року я вишлю Кон­ресові план, який спочатку зробить відповідальними штати та шкільні райони за прогрес й нагороджуватиме їх за результати. Мій Освітній Акт Відповідальності вимагатиме від кожного шкільного району, що отримує федеральну допомогу, зробити наступні 5 кроків:

Перший, всі школи повинні мати на меті соціальне просування.

Зараз жодна дитина не повинна випускатися з дипломом вищої школи, який він чи вона не може прочитати. Ми не робимо дітям послуги, коли дозволяємо їм переходити з класу в клас без опанування матеріалу.

Але ми не можемо повернути назад цих студентів, бо система їх не приймає. Отже мій збалансований бюджет потроює фінансування літньої школи та післяшкільних програм для навчання мільйонів дітей.

Якщо ви маєте сумніви щодо цього, порівняйте Чиказький приклад, метою якого було соціальне підвищення та де було зроблено обов'язкову літню школу для тих, хто не опанував основ. Результати з математики та читання підвищуються вже протягом останніх трьох років - з деякими з найбільших досягнень в найбідніших районах. Це спрацює, і ми повинні так зробити.

По-друге, всі штати та шкільні райони повинні виправити свої найгірші школи - або закрити їх. Таку політику було встановлено губернатором Джимом Хантом в Північній Кароліні. Північна Кароліна мала найкращі результати з національного тесту минулого року. Наш бюджет включає 200 мільйонів доларів, щоб допомогти штатам поліпшити свої власні занепадаючі школи.

По-третє, всі штати та шкільні райони повинні бути відповідальними за якість викладання своїх вчителів. Більшість вчителів працює дуже добре. Але в багатьох школах вчителі не мають спеціальності - або навіть додаткової спеціальності з предметів, які вони викладають.

Нові вчителі повинні складати професійний іспит та всі вчителі повинні знатися на предметі, що викладають. Цьогорічний збалансований бюджет містить нові ресурси, щоб допомогти їм досягнути вищих стандартів.

І щоб привернути талановитих молодих вчителів до складних завдань, я рекомендую підвищити стипендії в коледжах в 6 разів студентам, які вирішили вчителювати в маленьких містах, ізольованих сільських місцевостях та в спільнотах індіанців.

Нехай висока якість викладання буде в кожній частині Америки.

Дякую.

По-четверте, ми повинні дати батькам більше інформації та вибору. В дуже багатьох спільнотах легше дати інформацію щодо якості місцевого ресторану, аніж місцевої школи. Кожному шкільному району слід випускати звітні картки для кожної школи.

Батьки повинні мати ширший вибір при виборі школи. Коли я став Президентом, була тільки одна незалежна державна школа у всій Америці. Завдяки нашій підтримці на двопартійній основі сьогодні їх вже є 1100. Мій бюджет гарантує, що на початку наступного століття їх буде 3000.

По-п'яте, щоб забезпечити той факт, що наші класи є справжніми місцями навчання та відповідають вимогам вчителів, мусимо сказати, що всі штати та шкільні райони повинні засвоїти та використовувати відчутну дисциплінарну політику.

Зараз, зробимо ще одну річ для наших дітей. Сьогодні дуже багато шкіл є такими старими, що розвалюються, або так переповнені, що студенти вчаться в причепах (трейлерах). Минулої осені Конгрес не використав можливість змінити це. Цього року з 53 мільйонами дітей в наших школах Конгрес не повинен втратити знову таку можливість. Я прошу вас допомогти нашим спільнотам побудувати або модернізувати 5000 шкіл.

Якщо ми це зробимо - будемо прагнути соціального просування, відремонтуємо занепадаючі школи, побудуємо сучасні, підтримаємо кваліфікованих викладачів, запровадимо інновацію, конкуренцію та дисципліну - тоді ми можемо виконати історичну відповідальність покоління створити школу 21 століття.

Ми повинні робити більше, щоб допомогти мільйонам батьків, які віддають все кожного дня вдома та на роботі.

Основний інструмент для всього - пристойний прибуток. Отже, давайте піднімемо мінімальну платню на долар в годину протягом двох наступних років.

Давайте впевнимося в тому, що жінки та чоловіки отримують однакову зарплату за однакову роботу, посилюючи дію закону однакової платні. Ви знаєте, що це підбадьорило. Мені це подобається. Давайте дамо їм руку! Дамо їм - це було чудово.

Батьки, які працюють, також потребують якісного дитячого піклування. Ще раз цього року я звертаюся до Конгресу з проханням підтримати наш план податкових кредитів і субсидій для батьків, що працюють для покращання бізнесу, для поширених післяшкільних програм. Наш план також включає новий податковий кредит для батьків, які не працюють. Вони також потребують підтримки.

Батьки ніколи не повинні хвилюватися перед вибором між їх дітьми та роботою.

Зараз The Family Medical Leave Act - перший указ, який я підписав - з 1993 року допоміг мільйонам і мільйонам американцям піклуватися про новонародженого чи хворого родича не ризикуючи втрати свою роботу. Я думаю, що всі докази є настільки необтяжливими для роботодавців, що нам слід збільшити фінансування відпустки до 10 мільйонів більшості американців, які працюють в маленьких компаніях. Сподіваюсь, що ви підтримаєте це.

В решті-решт, щодо роботи взагалі, батьки не повинні стикатися з дискримінацією на робочому місці. Я звертаюся до Конгресу заборонити компаніям не брати на роботу чи не підвищувати робітників тільки через те, що вони мають дітей. Це не правильно.

Американські сім'ї заслуговують на найкраще в світі медичне обслуговування. Дякуючи двопартійній федеральній підтримці медичних досліджень, ми знаходимося на межі нових лікувань, щоб запобігти чи затримати від хвороби Паркінсона до хвороби Альцгеймера, від артриту до раку, але якщо ми продовжуємо наші удосконалення в медичній науці, ми не можемо дозволити, щоб наша сфера медичного обслуговування відставала. Впорядкування обслуговування провело перетворення в медицині в Америці - зменшення цін, але страх разом з тим погіршує якість. Я вважаю, що ми маємо сказати кожному американцю: "Ви маєте право знати всі ваші медичні права вибору - не тільки просто найдешевший. Якщо вам потрібен спеціаліст, вам слід мати право його бачити. Вам слід мати право на невідкладну допомогу, якщо ви потрапили в аварію. Це речі про які ми мусимо говорити, і я думаю, що ми повинні сказати, що ви маєте право мати лікаря протягом всього періоду лікування, байдуже чи це вагітність чи гемотерапія або щось інше. Я вірю цьому. Зараз, я проголосив ці права, щоб вони поширилися на 85 мільйонів американців, які обслуговуються різними урядовими програмами охорони здоров'я, включаючи Midicare та Medicaid.

Але тільки Конгрес може запровадити закон "Закон пацієнтів про права для всіх американців". Дякую. Минулого року Конгрес не використав цю можливість і ми не повинні втратити цю можливість знову. Заради наших сімей я прошу об'єднатись всупереч лініям партій, і підтримати сильний зміцнений Закон Пацієнтів про Права. Дякую.

Так як більшість наших медичних записів зберігаються в електронному вигляді, підвищується загроза нашій таємниці. Ми можемо заявити американському народові, що ми захищатимемо таємницю медичних записів, тому що Конгрес уповноважив мене діяти у випадку, якщо це не буде зроблено до серпня так чи інакше, і ми виконаємо це цього року.

Зараз, два роки по тому, Конгрес збільшив витрати на здоров'я дітей до 5 мільйонів. Зараз ми повинні йти поза цим. Нам слід полегшити маленьким компаніям пропонувати медичне страхування. Нам слід дати людям, віком від 55 до 65 років, які втрачають своє медичне страхування, можливість лікуватися в Medicare, також ми повинні продовжувати забезпечувати доступ до сімейного планування. Ніхто не повинен вибирати між тим, чи продовжувати лікування чи виходити на роботу. До того ж я закликаю вас об'єднатися, щоб прийняти визначне двопартійне законодавство, запропоноване сенаторами Кеннеді та Джеферсоном, Росом і Мойніхеном, дозволити людям з вадами мати їхнє медичне страхування й тоді, коли вони виходять на роботу.

Нам потрібно дати змогу нашим державним лікарням, нашій громаді, нашим університетським центрам здоров'я забезпечити базисне, доступне піклування про мільйони сімей, що працюють і які не мають ніякого страхування. Вони роблять сьогодні багато, але може бути зроблено набагато більше. Мій збалансований бюджет містить в собі кошти для досягнення цієї мети. Я сподіваюся, що ви згадаєте про них і підтримаєте це забезпечення.

Дозвольте мені сказати, що ми маємо спрямувати свої зусилля на лікування та запобігання розумових хвороб. Жоден американець не повинен боятися звертатися по допомогу через цю хворобу. Цього року ми організовуємо Конференцію з розумового здоров'я в Білому Домі. З розумінням, зобов'язанням та любов'ю Тіппер Гор представляє наші зусилля тут, і я дякую їй за те, що вона вже зробила. Дякую.

Дякую.

Як всім відомо, наші діти є мішенями впливової медіа-кампанії, яка прагне привернути їхню увагу до сигарет. Зараз я прошу цей Конгрес протистояти тютюновому лобіюванню, утвердити знову владу FDA, щоб захищати дітей від тютюну і тримати підзвітними тютюнові компанії, в той же самий час захищаючи тютюнових фермерів.

Паління коштувало платникам податків сотні мільярдів доларів за програмою Medicare та іншими програмами. Ви знаєте, що штати мали рацію стосовно цього: тютюнові компанії, а не платники податків повинні покривати витрати через рак легенів, емфізему та інші хвороби, спричинені палінням. Отже сьогодні я заявляю, що Департамент правосуддя готовий зробити позов на тютюнові компанії до суду, і завдяки знайденим коштам змінити Medicare.

Якщо ми працюємо в цих сферах - мінімальної платні, відпустки, догляду за дитиною, охорони здоров'я, безпеки наших дітей - тоді ми зможемо виконати історичну відповідальність покоління зміцнити наші сім'ї для 21 століття.

Сьогодні Америка має найдинамічнішу, найбільш конкурентну і утворюючу робочі місця економіку в історії. Але ми можемо покращити економіку, яка охоплюватиме усіх американців, в 21 столітті.

Сьогоднішній розрив прибутків представляє різницю вмінь. Минулого року Конгрес прийняв закон, який дає змогу робітникам отримати грант на здобуття потрібних йому вмінь, і я аплодую всім, хто брав в цьому участь. Цього року я рекомендую п'ятирічне зобов'язання нової системи, яке забезпечує не наступні п'ять років відповідні можливості навчання для всіх американців, які втратили роботу та збільшує команди швидкого реагування для допомоги всім містам, які дійсно постраждали від закриття бізнесу. Сподіваюся, що ви це підтримаєте. Грамотність, щоб розвернути національну кампанію, метою якої є допомога мільйонам і мільйонам робітникам, які читають на рівні, нижчому за рівень п'ятого класу. Нам треба зробити це.

Ось деякі хороші новини. Протягом минулих шести років ми скоротили списки звернення за соціальною допомогою (welfare) майже в половину. Два роки тому з цієї трибуни я звернувся до п'яти компаній докласти загальнонаціональні зусилля, щоб найняти бідних людей. Сьогодні наша "Соціальна допомога для роботи в партнерстві" (Welfare to work Partnership) cкладається з 10,000 компаній, які вже найняли сотні тисяч людей. І наш збалансований бюджет допоможе іншим 200,000 людям мати гідність та пишатися роботою. Сподіваюся, що ви підтримаєте це.

Ми повинні робити більше, щоб внести іскру в приватне підприємництво в кожному куточку Америки, побудувати міст від Уолстріт до Апалачів, до дельти Міссісіпі, до наших власних американських спільнот. З більшою підтримкою банками розвитку спільнот, уповноважених зон; 10,000 розписок на доступне забезпечення житлом. Я звертаюся до Конгресу підтримати наш сміливий новий план допомоги зростання бізнесу до $ 15 мільярдів в приватному секторі капіталу, щоб створити робочі місця і можливості в наших центральних містах та сільських зонах - з податковими кредитами та гарантіями позики, включаючи Нові Приватні Інвестиційні Компанії, створені за принципом Закордонної Приватної Інвестиційної Компанії.

Дякую.

Зараз протягом багатьох років ми маємо цю Закордонну Приватну Інвестиційну Компанію, тому що ми знали про ще незайняті закордонні ринки. Але наші найбільші вільні ринки є незакордонні, вони знаходяться вдома, і ми повинні піклуватися про них.

Зараз ми повинні багато працювати, щоб повернути процвітання до сімейної ферми. Ви знаєте - так як це знає добре і Конгрес, що падіння цін і втрата закордонних ринків спустошили дуже багато сімейних ферм. Минулого року Конгрес доклав багато зусиль щоб допомогти відвернути кризу від американського сільського господарства, і я готовий працювати з законодавцями двох партій, щоб створити безпечну фермову мережу, яка включатиме реформу страхування врожаю та підтримку прибутку ферми.

Я дійсно закликаю вас приєднатися до мене і зробити це. Це не має бути політичною заявою. Кожний знає, що економічна проблема формується сьогодні там, в сільській Америці, і нам потрібно вжити відповідних заходів, щоб до неї звернутися.

Дякую.

Ми повинні зміцнити наше лідерство в технології. Саме державне інвестування призвело до створення Інтернету. Я пропоную збільшити довгострокові комп'ютерні дослідження на 28 %.

Ми також повинні бути готовими до 21 століття, від його першого моменту, розв'язуючи так звану комп'ютерну проблему "2000" ("Y2K"). Щойно піднявся один член Конгресу і аплодує, і , можливо, ми маємо рацію, припускаючи, що хтось аплодує вдома перед екранами своїх телевізорів. Але пам'ятайте, це велика, велика проблема. І ми багато над нею працювали. Ми всі вже впевнились, що чеки соціального захисту приходитимуть вчасно. І я - я хочу, щоб всі народи, які це слухають, знали, що нам потрібний кожний штат і місцевий уряд, кожна фірма, велика і маленька, для співпраці з нами, щоб впевнитися, що ця комп'ютерна проблема "2000" ("Y2K") запам'ятається як останній головний біль 20 століття, а не як перша криза 21.

Зараз, задля нашого власного процвітання, ми повинні підтримувати економічне зростання за кордоном. Вам відомо, що донедавна, третина нашого економічного зростання виходила з експорту. Але вже більше, ніж півтора року тому, фінансова нестабільність за кордоном поставила під ризик це зростання. На сьогоднішній день, більша половина світу має спад виробництва, особливо тяжкий - Азія.

Це одна з найсерйозніших фінансових криз за півстоліття. Щоб зустріти її, Сполучені Штати та інші країни знизили процентні ставки та зміцнили Міжнародний Монетарний Фонд. І доки фінансовий безлад триває, ми сумлінно працювали з іншими націями, щоб опанувати його.

В той же самий час, ми повинні продовжувати працювати над довгостроковим проектом побудови глобальної фінансової системи для 21 століття, яка підвищує процвітання та приборкує кола буму та кризи, які так сильно поглинули Азію. Цього року в червні я зустрінуся з іншими світовими лідерами, щоб висунути цю історичну мету. Я закликаю всіх вас підтримати наші зусилля.

Я також прошу підтримати створення більш вільної та справедливої системи торгівлі для Америки 21 століття.

Мені б хотілося сказати щось справді серйозне кожному в цій кімнаті в обох партіях. Я гадаю, що торгівля розділила нас та ділила американців за межами цієї кімнати дуже довго. Якимось чином ми маємо знайти спільні засади, на яких могли б зійтися бізнесмени та робітники, захисники навколишнього середовища, фермери та уряд. Я думаю, що з цим ми маємо всі погодитися. Отже дозвольте мені спробувати.

Насамперед, ми повинні знищити бар'єри, відкрити ринки та розширити торгівлю. Але водночас, ми повинні запевнити, що звичайні громадяни в усіх країнах матимуть зиск з торгівлі- торгівлі, яка пропагує гідність праці - та права працівників, захищає навколишнє середовище. Ми повинні наполягати на тому, що міжнародні торгівельні організації мають бути відкриті для громадського вивчення, замість загадкових секретних речей, які є предметом жорстокої критики. Коли ви дійдете до цього, ви побачите, що світова економіка стає все більше і більше інтегрована, зараз в світі ми повинні займатися тим, чим займалися кращу половину цього століття у себе вдома - ми повинні накласти людське обличчя на глобальну економіку.

Зараз ми повинні проводити в життя закони торгівлі, коли імпорт незаконно поглинає нашу націю. Я вже проінформував уряд Японії, якщо раптовий потік національного імпорту в нашу країну не зміниться в протилежний бік, Америка відповість.

Ми повинні допомогти всім американським виробникам, яким було завдано шкоди теперішньою кризою - ми повинні допомогти гарантійними позиками та іншими стимулами, щоб збільшити американський експорт до майже $ 2 мільярдів.

Мені хотілося б вірити, що ми можемо досягнути нового консенсусу з приводу торгівлі, який базується на цих принципах, і я закликаю Конгрес приєднатися до мене в цьому спільному підході і надати президентові торгівельну владу на довгий строк, і зараз хоч і запізно, але необхідно просунути наше процвітання в 21 століття. (Оплески.)

Сьогодні, я звертаюся до націй всього світу приєднатися до Сполучених Штатів в колі глобальних торгівельних переговорів, щоб розширити експорт послуг, товарів та продуктів фермерства.

Сьогодні я заявляю, що ми працюватимемо з Міжнародною Організацією Праці з новою ініціативою підвищення стандартів праці в усьому світі. І цього року, ми будемо очолювати міжнародну спільноту для укладення договору, який забороняє зловживання дитячою працею в світі.

Якщо ми це зробимо - будемо вкладати гроші в наших людей, в наші спільноти, в нашу технологію, та будемо керувати глобальною економікою - тоді ми зможемо зустріти нашу історичну відповідальність створити процвітання Америки в 21 столітті.

Ви знаєте, що жодна нація в історії не мала такої можливості та відповідальності, яку ми зараз маємо: формувати світ, який є більш мирним, безпечним та вільним.

Всі американці можуть пишатися, що наше лідерство допомогло принести мир в Північну Ірландію. Всі американці можуть пишатися, що наше лідерство спрямувало Боснію на мирний шлях. Нашими ж зв'язками з НАТО ми чинимо вплив на сербський уряд, щоб він припинив брутальну репресію в Косово, віддав правосуддю відповідальних за це, щоб дати народу Косово самоврядування, на яке вони заслуговують.

Всі американці можуть пишатися, що під нашим керівництвом відновилася надія існування миру на Середньому Сході. Деякі з вас були зі мною в грудні, спостерігаючи те, як Національна Палестинська Рада зреклася наміру зруйнувати Ізраїль. Зараз я звертаюсь з проханням до Конгресу забезпечити ресурси для того, щоб всі партії могли виконати Вай-Рiверську угоду (Wye Agreement), щоб захистити безпеку Ізраїлю, стимулювати палестинську економіку, підтримувати наших друзів в Йорданії. Ми не повинні і ми не маємо права зрадити їх. Сподіваюся на вашу допомогу. Дякую.

Оскільки ми працюємо задля миру, ми повинні також стикатися з загрозами нашої національної безпеки, включаючи зростаючу небезпеку від народів поза законом та тероризму. Ми захищатимемо нашу безпеку завжди, коли нам щось загрожує, як ми вчинили цього літа, коли ми нанесли удар по терористської мережі Осама бін Ладена. Бомбардування наших посольств в Кенії та Танзанії знову нагадує нам про ризик, з яким стикаються кожного дня всі ті, які представляють Америку світові. Отже, давайте їх підтримаємо, забезпечимо якомога безпечними робочими місцями та ресурсами, які необхідні для лідерства Америки.

Ми маємо працювати, щоб не дозволяти терористам розривати комп'ютерні мережі. Ми повинні працювати, щоб підготувати місцеві спільноти до біологічних та хімічних надзвичайних ситуацій, підтримувати дослідження вакцин та лікування.

Ми повинні збільшити зусилля, щоб стримувати розповсюдження ядерної зброї та ракет з Кореї до Індії та Пакистану. Ми повинні поширювати співробітництво з Росією, Україною та іншими пострадянськими державами, щоб охороняти ядерні матеріали та технології, аби вони ніколи не потрапили в чужі руки.

Наш збалансований бюджет збільшить фінансування цих критичних заходів на дві треті на наступні 5 років.

З Росією ми повинні продовжувати скорочувати наш ядерний арсенал. Угода СТАРТ ІІ та структура СТАРТу ІІІ, яку ми погодили, можуть скоротити їх на 80% від масштабів Холодної війни. Вже пройшло два роки, як я підписав Всесторонню Угоду про заборону ядерних випробувань. Якщо ми будемо робити щось не так, інші нації чинитимуть так само. Я звертаюся до Сенату зробити цей життєво-важливий крок: ухвалити цю угоду зараз, ускладнити розвиток ядерної зброї для інших націй та впевнитися, що ми можемо покінчити з ядерними випробуваннями назавжди.

Протягом майже десятиліття, Ірак відмовлявся від своїх зобов'язань знищити свою терористичну зброю та ракети, що їх доставляють. Америка продовжуватиме стримувати Саддама і працюватиме до того дня, коли уряд Іраку буде вартий свого народу.

Останнього місяця в наших діях щодо Іраку наші війська були благородні. Їх місію було виконано бездоганно, і ми ризикуємо сприймати як належне хоробрість та вміння, які вимагалися. Капітан Джеф Таліаферо, 10-літній ветеран повітряних сил, вилетів на бомбардувальнику Б-1Б над Іраком, коли ми атакували військову машину Саддама. Він зараз з нами. Я хочу попросити вас вшанувати його та 33,000 чоловіків та жінок, які брали участь в операції "Лис в Пустелі". Капітан Таліаферо.

Час повернути занепад оборонних витрат, який почався в 1985 році. (Оплески.) З квітня разом ми направили близько $ 6 мільярдів для забезпечення військової готовності. Мій збалансований бюджет закликає до безперервного збільшення протягом 6 наступних років виплат на готовність, модернізацію, платню та преміальні для нашого війська та їх сімей.

Ви знаєте, що ми унаслідували спадщину хоробрості, яка представлена в кожній спільноті Америки мільйонами ветеранів. Захисники Америки сьогодні завжди готові піти туди, де мало комфорту і багато небезпеки, щоб зробити все, що необхідно, як ніхто інший. Вони пройдуть крізь все заради Америки. Ми повинні зробити теж саме для них.

Нове століття вимагає нового партнерства заради мира та партнерства. Організація Об'єднаних Націй відіграє вирішальну роль з союзниками в розподілі тягаря, який би Америка могла нести сама. Америка потребує сильної та ефективної Організації Об'єднаних Націй. Я хочу працювати з цим новим Конгресом, щоб виконати всі наші зобов'язання та сплатити борги. Дякую.

Ми повинні продовжувати підтримувати безпеку та стабільність в ґвропі та Азії, розширення НАТО та визначення його нових місій, зміцнення нашого зв'язку з Японією, Кореєю та іншими азіатськими союзниками, включаючи Китай.

В Китаї минулого року я сказав лідерам та людям те, що хочу сказати зараз вам: стабільність не може бути куплена за рахунок свободи. Але я ще раз хотів би сказати американському народові: важливо не ізолювати Китай. Чим більше ми виводимо Китай в світ, тим більше світ принесе змін та свободу в Китай.

Минулою весною з деякими із вас я подорожував по Африці, де бачив зростаючу демократію та реформи, але які ще затримуються через насилля та хворобу. Ми повинні зміцнювати африканську демократію та мир, транслюючи Демократичне Радіо для Африки, підтримуючи перехід до демократії, який починає відбуватися в Нігерії, просуваючи Африканський Акт Торгівлі та Розвитку. Дякую.

Ми повинні продовжувати поглиблювати наші зв'язки з Латинською Америкою та Карибами, нашу спільну роботу над освітою дітей, боротьбою з наркотиками, зміцненням демократії та поширенням торгівлі.

В цій півкулі кожний уряд вільно обирається своїм народом. Ми переконані, що Куба теж знатиме благословення свободи.

Американський народ відкрив свої серця та обійми Центральноамериканським та Карибським сусідам, які були дуже сильно спустошені недавніми ураганами. Працюючи з Конгресом, я зобов'язався допомогти їм відбудуватися. Коли перша леді та Тіппер Гор відвідали цей регіон, вони побачили тисячі наших військових і тисячі американських волонтерів. В Домініканській Республіці Хіларі допомогла відновити госпіталь, який заново збудували американці та домініканці, працюючи пліч-о-пліч.

З нею були і інші, хто відіграв важливу роль в полегшенні зусиль.

Вам відомо, що спортивні рекорди рано чи пізно перестають бути ними. Але покращання життя інших людей - та демонстрація нашим дітям справжнього значення братерства - це триває вічно. Самі Соса, ви є героєм в двох країнах сьогодні навіть набагато більшим, ніж у бейсболі. Дякую.

Отже я кажу всім вам - якщо ми це зробимо - якщо ми будемо прагнути миру, боротися з тероризмом, збільшувати нашу силу, відновлювати наші зв'язки - ми візьмемо на себе історичну відповідальність покоління побудувати сильнішу Америку 21 століття в більш вільному та мирному світі.

Як змінився світ, так і змінилися наші спільноти. Ми повинні зробити їх більш безпечними, живучими та об'єднаними.

Цього року ми досягнемо мету мати 100,000 спільноту офіцерів поліції поза планом та в межах бюджету. Браді Біл зупинив чверть мільйону правопорушників, втікачів та охочих до зброї. І зараз рівень вбивств є найнижчим за 30 років, а рівень злочинності постійно падає протягом останніх шести років.

Сьогодні я пропоную закон про злочин 21 століття, для використання найновішої технології та тактики, щоб зробити нашу спільноту більш безпечною.

Наш збалансований бюджет допоможе вивести на вулиці близько 50,000 поліцейських в райони, де сконцентрована злочинність та екіпірувати їх новим знаряддям від комп'ютерів з картами злочинів до цифрових прицілів.

Ми повинні розірвати смертне коло наркотиків та злочинності. Наші бюджетні витрати забезпечать тестування на наркотики та лікування, сказавши в'язням: "Якщо ви вживатимете наркотики, ви будете змушені сидіти за гратами" та іншим умовно ув'язненим "Якщо ви хочете мати свою свободу, ви маєте бути вільними від наркотиків".

Я прошу Конгрес відновити п'ятиденний період очікування перед тим, як купити зброю, та поширити дію закону Бреді, щоб перешкоджати підліткам скоювати жорстокі злочини через купівлю зброї.

Ми повинні робити все можливе, щоб наші школи були найбільш безпечними місцями в наших спільнотах.

Минулого року кожного американця шокували трагічні вбивства в Джонесборо, Педікесі, Перлі, Едінборо, Спрінгфілді. Ми були глибоко зворушені мужністю батьків, які зараз працюють над тим, щоб зброя ніколи не потрапляла в дитячі руки та спрямовують свої зусилля на те, щоб іншим батькам не довелося пережити таких втрат.

Після втрати своєї дочки Сьюзан Уілсон з Джонезборо, штат Арканзас, приїхала сюди, в Білий Дім, з сильним проханням. Вона сказала: "Будь ласка, заради ваших дітей, сховайте зброю. Не дозвольте, щоб те, що сталося в Джонезборо, сталося в вашому місці". Це є позиція, яку вона пристрасно захищає кожного дня.

Сьюзан сьогодні з нами, разом з першою леді. Я хочу подякувати їй за її мужність та відданість.

В пам'ять усіх дітей, які загинули від насильства в школі, прошу вас зміцнити Закон про безпечну школу без наркотиків, прийняти законодавство, яке б забороняло дитині натискати на спусковий гачок, та зробити все можливе для безпеки наших дітей.

Століття тому Президент Теодор Рузвельт визначив наше "основне завдання" так: "залишити цю землю ще кращою для наших нащадків, ніж вона була для нас". Сьогодні ми реставруємо Florida Everglades, зберігаємо Yellowstone та червонокам'яні каньйони Юти, захищаємо каліфорнійські червоні ліси та дорогі узбережжя.

Але наш найбільш фатальний виклик це загроза глобального потепління. 1998 рік був найтеплішим зафіксованим роком. Теплові потоки, повені та шторми минулого року є лише натяками на те, від чого можуть потерпати майбутні покоління, якщо ми не будемо діяти зараз.

Сьогодні я пропоную новий фонд чистого повітря, щоб допомогти спільнотам зменшити парниковий ефект і забруднення та податкові стимули й інвестицій, щоб спонукати розвиток чистих енергетичних технологій. І я хочу працювати з членами Конгресу двох партій, щоб нагородити компанії, які добровільно вжили заходів для зменшення парникових газів.

Тепер усі наші спільноти стикаються з викликом збереження, тому що вони ростуть і зелений простір зменшується. Сім тисяч акрів фермерської землі та відкритого простору втрачається кожного дня та у відповідь я пропоную дві основні ініціативи: перша, $ 1 мільярд Livability Agenda допомогти спільнотам зберігати відкритий простір, полегшити дорожнє перенавантаження та впроваджувати шляхи, які підвищуватимуть якість життя громадян. (Оплески.) І друга $1 мільярд Lands Legacy Initiative для збереження місць природної краси по всій Америці, від найвіддаленіших диких місць до найближчих місцевих парків.

Існують справді визначальні ініціативи, які не могли бути розвинуті без лідерства Віце-президента, я дуже хочу йому подякувати за його відданість. Зараз, щоб отримати більшість з твоєї спільноти, ти повинен щось повернути. Ось чому ми створили AmeriCorps - нашу національну обслуговуючу програму, яка дає сьогоднішньому поколінню шанс служити своїй спільноті та заробити грошей для коледжу.

Таким чином, через чотири роки 100,000 молодих американців збудують малоприбуткові будинки з житлом для людства, допоможуть навчати дітей в церквах, працювати з FEMA, щоб полегшити тягар природних стихій, та вчинять багато інших дій, які зроблять Америку кращою. Я звертаюся до Конгресу дати більшій кількості молодих американців шанс слідувати за своїм лідером та служити Америці в AmeriCorps.

Ми повинні працювати, щоб відновити нашу національну спільноту для 21 століття.

Минулого року Палата провела двопартійну кампанію фінансової реформи законодавства, яка спонсорувалася представниками Шейса й Меехана та Сенаторами МакКейном і Фейнгольдом. Але скрита меншість в Сенаті блокувала цю реформу. Я звертаюся до Палати: поверніться до цього знову і швидко. (Оплески.) Я хочу сказати Сенату, що я сподіваюся, що ви скажете "так" більш сильній американській демократії 2000 року. Дякую.

З 1997 року наша Расова Ініціатива віднайшла, як поєднати частини між та серед наших людей. В своєму звіті минулої осені Консультативна Рада Ініціативи з'ясувала, що американці справді бажають об'єднати наш народ, не дивлячись на расовий розподіл. Знаємо, що це відбулося дуже давно. Для деяких це сталося до початку нашої республіки, для інших - в період Громадянської війни, ще деякі бачать це у 20 столітті, але для більшості з нас живих сьогодні в справжньому сенсі ця подорож почалася 43 роки тому, коли жінка з ім'ям Роза Паркс сіла в автобус в Алабамі і не встала. Вона зараз сидить поруч з першою леді, і вона може взагалі не підійматися, якщо захоче.

Ми знаємо, що наші расові проблеми загострені, як було зазначено в президентській ініціативі, розбіжністю можливостей. Ініціатива, про яку я наголосив сьогодні, буде сприяти їх зближенню. Але ми знаємо, що дискримінація не є повністю зліквідованою.

Дискримінація або насилля через расу або релігію, походження або стать, інвалідність або сексуальну орієнтацію - неправильна і мусить бути незаконною. Отже, я прошу Конгрес зробити законом землі Employment Nondiscrimination Act та Hate Crimes Prevention Act.

Зараз, з того часу, коли кожна людина в Америці рахує, кожного американця треба рахувати. Нам потрібен перепис, який використовує найсучасніші наукові методи, щоб це зробити.

Наші нові іммігранти повинні бути частиною єдиної Америки. Зрештою, вони оновлюють наші міста, вносять енергію в нашу культуру та розбудовують нашу нову економіку. Ми відповідальні за нашу гостинність тут, а вони відповідальні за входження до головної течії американського життя. Це означає вивчення англійської мови та опанування нашої демократичної системи правління. Більше вже немає довгих черг іммігрантів, які намагаються робити це. Таким чином, наш бюджет істотно розширює наші зусилля допомогти їм зіткнутися з їхньою відповідальністю. Сподіваюсь, ви підтримаєте це.

Не дивлячись на те, як наші предки прийшли сюди, на Мейфлауері чи на човні рабів, не зважаючи чи вони прийшли вчора чи вже ходили по цій землі тисячі років тому, основним нашим викликом на 21 століття є знайти шлях бути однією Америкою. Ми можемо подолати усі перешкоди, якщо ми будемо йти вперед, як одна Америка.

Ви знаєте, майже через 300 днів від тепер, ми перетнемо міст в нове тисячоліття. В цей момент, як сказала перша леді, слід вшановувати минуле та уявляти майбутнє.

Я хочу присвятити хвилинку, щоб вшанувати її за проведення Проекту Тисячоліття, за все, що вона зробила для наших дітей, за все, що вона зробила в своїй історичній ролі служити нашій нації та нашим найкращим ідеалам вдома та за кордоном. Я вшановую її. Дякую.

Минулого року я закликав Конгрес та кожного громадянина відзначити тисячоліття збереженням американських скарбів. Хіларі подорожувала по всій країні, щоб надихнути визнання та підтримку збереження міст, таких як Фабрика винаходів Томаса Едісона. Зараз нашим завданням є зберегти наші скарби в кожній спільноті. І, сьогодні, перед тим, як я завершу, я хочу запросити кожне містечко, кожне місто, кожну спільноту стати національно визнаною "Спільнотою Тисячоліття", впроваджуючи проекти, які зберігають нашу історію, пропагують наше мистецтво та гуманітарні науки та готують наших дітей до 21 століття.

Відповідь була видатною і я хочу висловити особливі слова подяки нашому приватному сектору та членам Конгресу обох партій за їх підтримку.

По-різному ми дивимося в тисячоліття і завжди пам'ятаємо те, що Джордж Вашингтон назвав "священним вогнем свободи".

Шість років тому, я прийшов працювати в часи сумніву для Америки з проблемною економікою, високим рівнем дефіциту та розрізненими людьми. Деякі навіть думали, що наші найкращі дні вже позаду. Але через всю країну, в тисячах околицях я побачив, навіть серед болю та невпевненості, справжнє серце та характер Америки.

Я тоді вже знав, що ми, американці, могли відновити цю країну.

Сьогодні, так як я промовляю останню промову в 20 столітті, більше ніхто в світі не може сумніватися в грунтовному розв'язанні та безмежній можливості американського народу працювати задля "більш досконалого суспільства", ніж мріяли наші засновники.

Ми зараз в кінці століття, коли покоління за поколінням американців відповідали поклику величі, подолали Депресію, підняли позбавлених власності, знищивши бар'єри расових упереджень, сформувавши найбільший середній клас в історії, вигравши дві світові війни та "довгу неясну боротьбу" Холодної Війни.

Ми всі маємо бути глибоко вдячними за визначні досягнення наших попередників в цьому столітті.

Може все ще в щоденній пресі, у сутичці протиріч, ми не помічаємо, яким насправді є наш час: новим розквітом Америки.

Сотні років після цього вечора, інший американський президент буде стояти на цьому місці і проголошувати промову. Він - чи - вона - подивиться назад на 21 століття, яке було сформовано рішеннями, які ми приймаємо зараз тут. Отже, нехай про нас скажуть, що ми думали не тільки про наш час, але про їхній час; що ми досягли високих ідеалів; що ми відкинули наші поділи і знайшли новий час зцілення та віри; що ми об'єдналися , щоб служити та зміцнити землю, яку ми любимо.

Мої дорогі співвітчизники, це наш час. Звернемо наші погляди вгору як одна нація, з вершини американського століття подивимося вперед в наступне, просячи божого благословення для наших зусиль і для нашої улюбленої країни.

Дякую і на все добре.

Переклад зроблено на замовлення Агентства гуманітарних технологій